
Naš tim
23 siječnja, 2023
Mandre
31 siječnja, 2023Morski ekosustavi su ugroženi prekomjernim ribolovom, nepravilnim sidrenjem, zagađenjem i gradnjom u obalnom području. Obnova podvodnih staništa, posebno područja gdje se ribe razmnožavaju, nužna je za obnavljanje ribljih zaliha, ali i za očuvanje zdravlja Jadranskog mora. Pjeskovito ili muljevito morsko dno je poput pustinje za podvodne ekosustave, iako se postavljanjem umjetnih grebena može transformirati u područje veće bioraznolikosti.
Umjetni podmorski grebeni su antropogene konstrukcije, postavljene na morskom dnu kako bi se potaknuo morski život u područjima smanjene bioraznolikosti. Materijali koji se koriste za izgradnju grebena (beton, metali, kameni blokovi itd.) moraju biti inertni, kemijski stabilni u morskoj vodi i fizički izdržljivi te ne smiju postati novi potencijalni izvori kemijskog ili fizičkog onečišćenja.
Projekt „Recikliraj greben“ ideja je Centra za podvodna istraživanja Navalis. Njegov je cilj poticanje boljeg upravljanja i recikliranja građevinskog otpada korištenjem za izgradnju umjetnih grebena. „Reciklirani greben“ izrađen je od kemijski inertnog cementa i odbačenih građevinskih materijala te predstavlja novost u izgradnji umjetnih podvodnih struktura.
Zahvaljujući donaciji Zaklade Adris, na morskom dnu plaže Šimuni na otoku Pagu postavljeno je ukupno 12 „Reciklirajućih grebena“. Izrađeni su od različitih vrsta građevinskog otpada i postavljeni na različitim dubinama, u pojedinačnim i međusobno povezanim formacijama.
Cilj ovog istraživanja je proučiti utjecaj umjetnih podmorskih grebena na okoliš, o kojima u Hrvatskoj još uvijek nema podataka. Studija će olakšati postavljanje umjetnih grebena diljem Hrvatske, a ovaj rad poslužit će kao temelj za razvoj ove, još uvijek nedovoljno zastupljene, ekološke prakse u Republici Hrvatskoj.